Cvičenia na odstránenie chrápania

Chrápeš???

Ver mi, kvôli tomu sa svet nezrúti! Viem, že chrápanie je nepríjemná vec, ale som si istá v tom, že to vadí tvojmu okoliu menej, než si myslíš. Chrápanie už nie je ani dôvodom na rozvod!!!
Skutočne ťa nenahováram, aby si sa naučil chrápať, ale keď už raz vieš chrápať, bola by to škoda sa kvôli tomu hanbiť. V prípade, že nie si v stave si kvôli tomu riadne oddýchnuť ani ty sám, odporúčam ti vyhľadať lekársku pomoc.

Prečo sa oplatí cvičiť svaly okolo hrdla a hrtanu???

Tieto svaly sa tak ako aj ostatné počas spánku poriadne uvoľnia. Slabé svaly s nízkou pevnosťou oveľa silnejšie rezonujú na pohyb, ktorý sa vytvára dýchaním. V bdelom stave silný a pevný sval vo vysokom tóne menej rezonuje v uvoľnenom stave ako slabý sval. Preto je pravdepodobné, že v pokročilejšom veku sa zosilňuje náklonnosť k chrápaniu, síce občas sa už aj v mladšom veku chrápanie vyskytuje pre zoslabnutie svalstva.  Aj v týchto prípadoch má pravidelné cvičenie dobrý vplyv. Cvičenia na odstránenie chrápania prinášajú úspech ak ich robíme pravidelne.

Chrápanie

Prečo chrápeme?
Chrápanie spôsobuje anatomické usporiadanie horných dýchacích ciest. Chrápanie vzniká vibráciou mäkkých tkanív horných dýchacích ciest, najmä mäkkého podnebia. Počas spánku dochádza k uvoľneniu horného šijového svalstva a svalstva hrtanu pri nedostatočnej podpore napätia slabých alebo ochabnutých svalov v nosohrtane. To spôsobuje, že sa mäkké podnebie každým nádychom ľahko rozochveje a vibruje a vzniká tak typický zvuk - chrápanie.
Čo zhoršuje chrápanie?
Ochabovanie svalov vekom a v procese starnutia. Chrápanie vzniká v oblasti nosohrtana, ktorý je tiež vystlaný skupinou svalov a preto sa chrápanie vekom zvýrazňuje. Ďalšími príčinami zhoršovania chrápania je nadváha, požívanie alkoholu vo večerných hodinách, užívanie niektorých liekov - hypnotík a antidepresív. Aj pri ochoreniach srdca a dýchacích orgánov sa chrápanie zvýrazňuje. Chrápanie sa krátkodobo môže prejaviť počas nádchy a angíny a u ľudí s alergickými nádchami.

Chrápanie môže byť rôznej intenzity a rôzneho stupňa závažnosti.